380 44 333 44 13
Наша компанія забезпечує правовий захист кожної фізичної та юридичної особи і надає повний комплекс юридичних послуг в Києві та по всій Україні.

Відповідальність за роздрібну торгівлю алкоголем та тютюновими виробами без відповідних ліцензій

Безкоштовна консультація

Діяльність суб’єктів господарювання, яка пов’язана з реалізацією алкогольних напоїв і тютюнових виробів, є досить рентабельною. Відповідно, він знаходиться під жорстким державним контролем. Необхідно зауважити, що торгівля тютюновими виробами та торгівля алкоголем – це абсолютно різні різновиди діяльності. Саме тому на них виходять різні ліцензії.

Вимоги до торгівлі зазначеними вище виробами встановлені в спеціалізованих законах України, а також нормативно-правових актах. Порядок дій при отриманні ліцензій на кожен вид підприємницької діяльності відображений в рекомендаціях ДФС. Так, щодо приміщень, де буде продаватися алкоголь, є вимоги щодо площі (не менш 20 кв.м). Що стосується пива, тютюнових виробів, то тут відсутні обмеження по площі приміщення, де буде реалізовуватися товар. Крім цього, приміщення має відповідати всім протипожежним, санітарним та іншим нормам.

Для отримання відповідних ліцензій для торгівлі даними товарами слід звернутися до спеціальних центрів обслуговування платників податків або в ГФС за місцем ведення свого бізнесу.

Потрібно підкреслити, що торгівля (безумовно, мова йде про роздрібному вигляді) без ліцензії алкоголем або ж виробами з тютюну є різними видами правопорушень. За такі дії суб’єкт, провідний господарську діяльність, буде нести покарання, зокрема, штраф. І примітно, що це буде за кожне порушення окремо. Розмір штрафу становить 200% від вартості тієї партії товару, яка була отримана (проте, не менше 17 000 грн.). До такого висновку прийшов Верховний Суд України у винесеному постанові від 26.06.2019 у справі № 815/6127/14.

Судами попередніх інстанцій було встановлено, що при здійсненні перевірки податковими органами було виявлено факт реалізації тютюнових виробів і алкоголю суб’єктом господарювання без наявності відповідних ліцензій. Під час судових засідань підприємцем не було надано такі ліцензії. Більш того, він і не заперечував їх відсутності. Верховний Суд визначив, що фізичним особам-підприємцям заборонено здійснювати роздрібну торгівлю тютюнових виробів, а також алкоголю без отримання необхідних ліцензій. Якщо таку діяльність підприємець здійснює, він буде нести відповідальність, яка передбачена чинними законами України та іншими нормативними актами.

Аналіз чинних нормативно-правових актів України привів до висновку, що торгівля тютюновими виробами та алкоголем – це абсолютно різні види діяльності. Саме тому на торгівлю ними виходять окремі ліцензії.
У вищезгаданій справі, касаційний суд правильно встановив, що за торгівлю тютюновими виробами та алкоголем суб’єктом підприємницької діяльності несе відповідальність у вигляді штрафу розміром 34 000 грн. До цього ж суди приходили до помилкових висновків, що сума штрафу повинна становити 17 000 грн. Простіше кажучи, застосували 2 штрафні санкції за 17 000 грн.

Юридична компанія Imperium Lux проконсультує абсолютно з усіх актуальних питань, що стосуються змін в законодавстві. Ми ретельно досліджуємо судові практики, стежимо за всіма новинками законодавства і аналізуємо їх з ракурсу позитивних або негативних наслідків для підприємців.

Фахівці нашої фірми мають висококласні знання в сфері господарського, цивільного та інших галузей права. Ми зможемо точно оцінити всі ризики тієї чи іншої ситуації, детально розповімо клієнту і розтлумачимо норми законів, підкажемо як діяти при певних обставинах. Після звернення до юристів компанії Imperium Lux Ви, безумовно, будете задоволені отриманим результатом.

Автор: Дмитрий Гончарук
Контакти

01033, м. Київ, вул. Шота Руставелі, б.25

Форма зворотного зв'язку
Консультації надаються безкоштовно